Co je to skialpinismus?
• Autor KooperativaSkialpinismus, pohyb na lyžích ve volném terénu, se stal pro mnoho lidí fenoménem posledních let. Kořeny má však dávno v minulosti, kdy se k pohybu po sněhové pokrývce začaly používat lyže, některé také s možností připnutí tuleních pásu. Ty zajistí, aby to nesmekalo a lyže umožnily pohyb, co nejvíce podobný chůzi. Tenkrát totiž nebylo lyžování zábavou, ale jen možným způsobem transportu, který v zasněžené krajině nebyl možný pěšky. Dnes však ve skialpinismu můžeme vidět aktivní trávení volného času na vzduchu a v přírodě, což je pro většinu lidí ideální spojení.
Stejně jako jakýkoliv jiný sport, můžeme i skialpinismus rozdělit do několika odvětví. Tradiční skialpinismus – skitouring je nejrozšířenější forma. Jde vlastně o turistiku na lyžích. Obvykle se jedná o pomalejší, ale dlouhý výstup a následný sjezd. Pro technicky zdatného lyžaře s dobrou kondicí jde o ideální vyžití. Dost podobný tradičnímu skialpinismu je skialpinismus expediční. Při něm se ale jako odměna za náročnější výstup zdolávají horské vrcholy a často je kladen důraz na velmi dobrou kondici lyžařů. Dále můžeme odlišit freeride, v jehož popředí není ani tak výstup, jako kvalitní sjezd. Není neobvyklé, že freerideři využívají lanovky a od jejich horních stanic se pak přesunují na začátky svých sjezdů na pásech. Všude lze nalézt extrémy, proto i ve skialpinismu má místo kategorie extrémního lyžování. Na začátek sjezdu se milovníci strmých svahů nedostanou lanovkou, často ani na lyžích, ale třeba úzkým žlabem na cepínech a mačkách. Za hranici extrémního sjezdu je považován sklon svahu 45°. Fitness skitouring je v posledních letech nejvýrazněji se rozvíjející odvětví. Jde vlastně o výstup i sjezd po sjezdovce nebo lesní cestě, tedy nenáročném terénu, často večer nebo v noci. Běžně jde o součást kondiční přípravy. Pozor ale na to, že ne všechny skiareály jsou skialpinistům nakloněny a při přípravě sjezdových tratí jsou někdy rolby na tažných lanech, která jsou ve tmě špatně viditelná. Kolize tohoto lana s lyžařem končí většinou tragicky. Můžeme odlišit i skialpinismus závodní, od roku 2026 bude olympijským sportem a s pohodovým výletem na lyžích po horách má máloco společného. Jako při všech závodech, jde i tady především o čas ?
Co všechno je potřeba k tomu, abychom se na nějaký ten výlet na skialpech mohli vydat? Ideální je už trochu zkušenější kamarád, který nám pomůže a poradí, když nám třeba nepůjde zapnout vázání, zná zásady bezpečného pohybu ve volném terénu. Využít je možné také různých akcí na seznámení s tímto sportem, horských průvodců nebo vůdců. Z výbavy pak jsou potřeba lyže se speciálním vázáním, které umožní přepínání mezi chůzí (volná pata) a sjezdem. Tulení (stoupací) pásy, které zajistí možnost výstupu bez zbytečného smekání, dále pak samozřejmě skialpinistické boty velmi podobné těm sjezdovým, ale také s možností přepínání režimu na chůzi a sjezd, teleskopické hole, přilbu, brýle. Nezbytná je samozřejmě vhodná výstroj a také bezpečností vybavení. Při pohybu v horách, kde hrozí riziko lavin (u nás Krkonoše, Jeseníky, Beskydy) je nutná základní lavinová výbava, také nazývána jako „svatá trojice“. Do ní patří lavinový vyhledávač (tzv. pípák), sonda a lopata. I tam kde laviny nehrozí se však vždy navíc hodí ještě lékárnička, izotermická fólie a čelovka.